چهارشنبه, ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | 2023-02-08
کد خبر: 1791 |
تاریخ انتشار : ۱۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۵ | ارسال توسط :
795 بازدید
۰
می پسندم
ارسال به دوستان

انتشار خبرهایی در خصوص محل تامین هزینه‌های برگزاری انتخابات در شهرستان ساوجبلاغ ابهاماتی رابرای افکار عمومی به وجود آورده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از هشتگرد، انتشار خبرهایی در خصوص محل تامین هزینه‌های برگزاری انتخابات توسط مجریان این رویداد در شهرستان ساوجبلاغ، شبهاتی را برای افکار عمومی بوجود آورده که لازم است مسؤولین نظارتی بررسی دقیق‌تری روی این موضوع داشته باشند.

ماده ۱۱ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب ۷/ ۹/ ۱۳۷۸ مجلس شورای اسلامی به صراحت تاکید دارد؛ کلیۀ وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ادارات و نهادهای قانونی و مؤسسات دولتی و وابسته به دولت و شهرداری‌ها و مؤسسات عمومی موظف‌اند‌ حسب درخواست وزارت‌کشور، استانداران، فرمانداران و بخشداران، کارکنان و سایر امکانات خود را تا خاتمۀ انتخابات در اختیار آنان قرار دهند و بدیهی است مدت همکاری کارکنان مذکور جزء ایام مأموریت نام‌بردگان محسوب خواهد شد.

دریافت وجوه نقد از شهرداری‌ها و دهیاری ها، برای برگزاری انتخابات به هیچ عنوان وجهه قانونی ندارد.

 

همچنین در تبصره ٢ همین ماده آمده است: حق مأموریت کارکنان مذکور از محل اعتبارات سازمان متبوع آنان تأمین و پرداخت می‌گردد.

 

انتخاباتی که با بودجه خدماتی شهرداری برگزار می‌شود!

در جلسه هماهنگی نحوه اقدام کمیته پشتیبانی ستاد انتخابات شهرستان‌های ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان که چندی پیش در فرمانداری ساوجبلاغ برگزار شد، به مصوبه ای در ٧ بند به شهرداری ها و ادارات تابعه ابلاغ شد تا مبالغ، تجهیزات، امکانات و پذیرایی های لازم را در حالی برای برگزاری انتخابات در اختیار ستاد اجرایی انتخابات قرار دهند واین در حالی است که دریافت وجوه نقد از شهرداری‌ها و دهیاری ها، به هیچ عنوان وجهه قانونی ندارد و فرمانداری نمی‌تواند از شهرداری برای برگزاری انتخابات پولی مطالبه کند چرا که بودجه ۵۹۷ میلیارد تومانی برای برگزاری انتخابات سال ۹۸ توسط وزارت کشور پیش بینی و سهم هر استان از این مبلغ در نظر گرفته شده است و  به شهرستان پرداخت می‌شود.

تکذیبی که چندان دوام نیاورد!

کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی یازدهمین دوره حوزه انتخابیه ساوجبلاغ در کانال خبری فرمانداری ساوجبلاغ اعلام کرد: دریافت هرگونه وجه از دستگاههای مشمول را در رسانه‌های محلی انکار کرد و گفت: فرمانداری هیچ مبلغ ریالی از هیچ یک از دستگاه های مشمول تا این لحظه دریافت ننموده و مبالغ اعلامی برآورد هزینه ای نیازهای شعب و مجموعه ستاد انتخابات می‌باشد که با تایید و حضور روسای شوراهای شهرها، شهرداران و نمایندگان مالی ایشان تامین و مستقیماً به مبادی تامین نیازهای مذکور تحویل می‌گردد و فرمانداری هیچ وجهی را اخذ نمی نماید.

در این اطلاعیه آمده است: مبالغ اعلامی در آئین نامه مالی شهرداری‌ها که در ابتدای سال مالی اعلام می‌شود پیش بینی و توسط فرمانداری از محل ردیف بودجه های دولتی مشخص تامین وبرای شهرداری ها در قالب بودجه سالانه تامین اعتبار گردیده و ریالی از مبالغ مذکور از درآمدهای حاصل از منابع مشارکت مردمی نمی‌باشد.

در ادامه این اطلاعیه چنین آمده است: هزینه های اعلامی شامل تامین هزینه شعب انتخابات با بیش از ۲۰ نفر در هرشعبه و همچنین درخصوص هزینه‌ ملزومات اداری موردنیاز شعب، تغذیه ضروری نیروی انسانی، ایاب و ذهاب و نیز هزینه های عوامل ستادی انتخابات اعم از نیروهای انسانی کمیته های انتخابات عوامل امنیتی و هیات‌های اجرایی و نظارت و … می باشد .

 

شورا ادعای فرمانداری را رد کرد/ فرمانداری طلب بودجه از شهرداری کرده است

حسین جوادان عضو شورای اسلامی شهر هشتگرد در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در هشتگرد در خصوص این مصوبه گفت: فرمانداری شهرستان ساوجبلاغ طی نامه‌ای، از شورای اسلامی شهر هشتگرد، درخواست مبلغ ۲۵۰ میلیون تومان برای هزینه‌های برگزاری انتخابات مجلس یازدهم را نمود که اینجانب با این استدلال که برگزاری انتخابات یک امر غیرمترقبه مثل سیل و زلزله نیست و جزو برنامه‌های رسمی و از پیش تعیین شده نظام است و دولت حتماً باید در بودجه خود، پیش‌بینی لازم را برای این هزینه‌ها کرده باشد، با پرداخت این مبلغ توسط شهرداری هشتگرد مخالفت کردم، اما نهایتاً مصوبه با اکثریت آرا و البته با مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان به تصویب رسید.

آیا دولت، پیش‌بینی لازم را برای هزینه‌های انتخابات نکرده است؟ 

 

وی افزود‌: سوال اینجاست که اولاً چرا باید هزینه‌های انتخابات از جیب مردم پرداخت شود؟ ثانیاً آیا دولت، پیش‌بینی لازم را برای هزینه‌های انتخابات نکرده است؟ اگر نکرده است باید به حال این دولت افسوس خورد، و ثالثاً مردم حق دارند بدانند که این پول‌ها دقیقاً در چه مواردی هزینه خواهد شد و فرمانداری از مجموع شهرداری‌های شهرستان چقدر بابت این کار دریافت می‌کند؟

دریافت هزینه انتخابات به نام اشخاص 

بررسی های خبرنگار فارس نشان می‌دهد فرمانداری شهرستان ساوجبلاغ در دوره گذشته انتخابات مجلس شورای اسلامی هم با دریافت وجوهی به نام اشخاص به عنوان نماینده فرمانداری از شهرداری‌های این شهرستان اقدام نموده است که این اقدام در تعارض با اظهارات کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی فرمانداری ساوجبلاغ می باشد و هم اصل دریافت وجه از شهرداری و هم دلیل دریافت آن توسط شخص به جای واریز به حساب رسمی فرمانداری محل سوال است.

تجهیزات درخواست شده قبلا خریداری شده است

یک منبع آگاه در این رابطه به خبرنگار فارس گفت: در دوره گذشته تجهیزاتی برای برگزاری انتخابات برای فرمانداری خریداری شده است اما مشخص نیست این تجهیزات الان کجاست و به چه نحو مورد استفاده قرار می‌گیرد چرا که فرمانداری برای انتخابات امسال هم مجددا درخواست خرید همین تجهیزات فنی را دارد.

عقب نشینی فرمانداری برای مدیریت افکار عمومی

در پی افزایش فشار افکار عمومی و پیگیری اهالی رسانه فرمانداری ساوجبلاغ مصوبه ٧ بندی مورخه ۶ آذرماه کمیته پشتیبانی انتخابات خود را که ۵ بند آن، مقدمات اخذ وجوه از ادارات تابعه بود بدون هیچ توضیحی در تاریخ ١٣ دی ماه به استثنای یک بند آن ملغی کرد تا فشار افکار عمومی را در این رابطه کاهش دهد و شبهات بوجود آمده را بی پاسخ بگذارد.

مشخص نیست اگر پیگیری اصحاب رسانه دراین رابطه نبود آیا این عقب نشینی صورت می‌گرفت یا خیر؟ چرا در دوره گذشته انتخابات که فرماندار فعلی ساوجبلاغ مسؤولیت برگزاری آن را بر عهده داشته از بودجه شهرداری برای انتخابات هزینه شده است؟ مجموع هزینه هایی که به این شکل از نهادهای مختلف در مجموع دو دوره دریافت شده به چه میزان است؟

انتهای پیام/ب

منبع خبر «» است و پایگاه خبری رصد معروفات و منکرات در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 1791 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  90002110  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری رصد معروفات و منکرات مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری رصد معروفات و منکرات در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • نظرات و تجربیات شما

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    نظرتان را بیان کنید