پنجشنبه, ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | 2023-02-09
کد خبر: 3921 |
تاریخ انتشار : ۱۱ دی ۱۳۴۸ - ۰:۰۰ | ارسال توسط :
34 بازدید
۰
2
ارسال به دوستان

مرتضی فرخی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار  گروه دانشگاه خبرگزاری فارس با بیان اینکه باز کردن گره های جامعه برای اداره کارآمد جامعه وظیفه نخبگان است نه سلیبریتی‌ها، گفت: متاسفانه نخبگان سیاسی و فکری کشور تمایلی به حضور و تحلیل سیاسی ندارند و برخی سلیبریتی‌ها با […]

مرتضی فرخی معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با خبرنگار  گروه دانشگاه خبرگزاری فارس با بیان اینکه باز کردن گره های جامعه برای اداره کارآمد جامعه وظیفه نخبگان است نه سلیبریتی‌ها، گفت: متاسفانه نخبگان سیاسی و فکری کشور تمایلی به حضور و تحلیل سیاسی ندارند و برخی سلیبریتی‌ها با اندک سواد رسانه ای دچار توهم جایگزینی نخبگان سیاسی و فکری جامعه شده اند.

* دغدغه‌های سلبریتی‌ها در شبکه های اجتماعی، برندسازی شخصی و کسب درآمد است

 وی گفت: دغدغه‌های سلبریتی‌ها در شبکه های اجتماعی، برندسازی شخصی و کسب درآمد است، ولی متاسفانه پیامدهای هواداری مجازی از این سلبریتی‌ها در شبکه های مجازی تاثیرگذاری بر سلایق و تغییر شکل ذائقه‌ها، علایق اجتماعی ـ سیاسی افراد، افزایش بی‌اعتمادی اجتماعی، بروز نافرمانی‌های مدنی و به حاشیه رفتن شخصیت‌های حامل اندیشه  است. لذا می بایست با تدوین سیاست‌ها و شکل دادن به افکار عمومی، محیا کردن بستر نقد و انتقاد از مسئولین، افزایش آگاهی دادن به مردم و بازنگری در نحوه برقراری ارتباط مردم و مسئولین ازاین عارضه ها کاسته شود.

* بخشی از سلبریتی‌ها، آگاهی و تخصص لازم برای درک مشکلات، ریشه‌یابی و یافتن راه‌حل‌های مناسب را ندارند

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم تحقیقات و فناوری با بیان اینکه مهمترین ابزار ساخت فراواقعیت در عصر ما، رسانه است و آنچه فراواقعیت عصر جدید که نوعی واقعیت یکنواخت و یکدست است  از نمونه­‌های بازنمایی قدیم متمایز می کند، شکل­‌گیری جامعه نمایشی است، گفت: بخشی از سلبریتی‌ها، آگاهی و تخصص لازم برای درک مشکلات، ریشه‌یابی و یافتن راه‌حل‌های مناسب را در موضوعات سیاسی و اجتماعی ندارند و متاسفانه باهدف حفظ جایگاه خود در کانون توجه افکار عمومی  و دیده‌شدن اقدام به اظهارنظر غیرتخصصی بدون اطلاع از عواقب آن می‌کنند. تنها عده کمی از آنها در این حوزه ها احساس مسئولیت می‌کنند وگرنه همراهی با جریان های تجزیه طلب، گروه‌های تروریستی و تکفیری احساس مسئولیت تلقی نمی شود.

به گفته فرخی، در جوامع غربی، با تعیین سازوکارهای قانونی، جلوی هرج‌­ومرج ناشی از پدیده سلبریتیسم گرفته می‌شود، اما متاسفانه در جامعه ما، سلبریتی­‌ها به دلیل فقدان مبانی فکری، فلسفی، فرهنگی و کم توجهی نهادهای اجتماعی و سیاسی و مهم‌تر از همه خلاءهای قانونگذاری، با استفاده از امکانات و ظرفیت‌­های کشور در نقش اپوزیسیون ظاهر شده اند.

* اغتشاشات اخیر با مرجعیت سلبریتی‌ها بود و این موضوع در برنامه‌ریزی‌های دشمن هویداست

وی افزود: در فتنه ۷۸ و ۸۸ که جریان‌های سیاسی به همراهی معاندین بستر آشوب و ناامنی در جامعه بودند، به نظر می‌رسد مرجعیت فتنه مهر ۱۴۰۱، سلیبریتی‌ها بودند که در این کارزار برنامه‌ریزی دشمن کاملا هویداست. اینکه برخی از قبل اموال خود را فروخته و برخی هم صفحات فضای مجازی خود در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام و توئیتر را در اختیار برنامه ریزان معاند قرار داده اند نشان از یک طراحی از قبل تدوین شده است.

معاون معاون حقوقی و امور مجلس وزارت علوم خاطرنشان کرد: استانداردهای دوگانه و تعارض در رفتارهای سلیبریتی‌ها را  در ماجرای  قتل خانم میترا استاد توسط شهردار اسبق تهران، خانم شلیر با ماجرای مرحومه خانم امینی که خواستگاه هر سه از یک قومیت بوده اند را می‌توان به وضوح نشان داد. همچنین با بررسی صفحات شخصی سلبریتی ها، تحریک و آموزش جوانان و نوجوانان به  آشوب و اغتشاش و حمایت از آتش زدن آمبولانس ها، از سر کشیدن چادر از سر زنان، بریدن گلوی مامور نیروی انتظامی، نشان می دهد فتنه سلیبریتی‌ها با برنامه ریزی قبلی و تحت مدیریت دشمنان صورت گرفته و این جماعت مرفه بی درد بخاطر سطح بینش  به راحتی در پازل دشمن بازی کرده‌اند.

* برخی از سلبریتی‌ها با زیر پا گذاشتن اصول انسانی، پیاده‌نظام جریانات تجزیه طلب و گروه‌های تروریستی شده‌اند

وی عنوان کرد: برخی سلبریتی‌ها با پنجه انداختن بر صورت آموزه‌های دینی و با زیر پا گذاشتن اصول انسانی و اخلاقی و قانونی، به عنوان پیاده‌نظام جریانات تجزیه طلب، گروه‌های تروریستی، اپوزیسیون و معاندین نظام اسلامی عمل کرده اند و ضروری است با این جماعت که با حمایت نظام مشهور و معروف شدند اما کشور را ملتهب و جوانان و نوجوانان را تحریک و خسارت به بار آوردند برخورد قاطع صورت پذیرد.

عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه بوعلی سینا با بیان اینکه به نظر می رسد برخی از سلیبریتی ها در این فتنه برای اینکه از کانون توجهات افکار عمومی خارج نشوند، تحت فشار گروه‌های معاند و سایر افراد وابسته، به اظهارنظر خلاف موازین شرع اقدام کرده‌اند، گفت: متاسفانه سال‌هاست سلیبریتی‌ها به خصوص در عرصه های اجتماعی اقدامات شاذ اینچنینی انجام داده اند که این نشان می دهد دستگاه‌های متولی در حوزه فرهنگی و ورزشی به درستی در پرورش چهره‌های شاخص در این حوزه‌ها موفق عمل نکرده اند.

وی افزود: سلبریتی ایرانی با استفاده از امکانات عمومی، دولتی و حاکمیتی و با کسب درآمدهای هنگفت به اشتهار و اعتبار رسیده اند، رفتارهای دوگانه و ژست‌های اپوزیسیونی آنها یکی از عوامل اصلی شکل­‌گیری بحران اجتماعی  در جامعه است. نتیجه اولیه این نوع نمایش،  استاندارد دوگانه در میانه حیات تصویری و واقعی از یک سو و نفرت‌­زایی و کینه­‌توزی نسبت به حاکمیت و رسانه­‌های رسمی از سوی دیگر است.

فرخی فعال کردن ابزارهای کنشگری در حوزه جنگ شناختی بویژه در مساله رسانه، جهاد تبیین، ایستارها، ارزش‌ها، هنجارها و سبک های زندگی مسلط در عرصه فراواقعیت، ایجاد سازوکارهای قانونی منسجم و ساختارهای قدرتمند برای ساماندهی پدیده های نوظهور برآمده از عصر مدرن، تقویت نهادهای علمی، اجتماعی و فرهنگی سنتی در جامعه مانند دانشگاه ها، مساجد، هیات های مذهبی و مدارس را به عنوان راهکارهای حل مساله و مرجعیت زدایی سلبریتی‌ها در امور اجتماعی برشمرد.

پایان پیام/ ت ۲۲


منبع:‌خبرگزاری فارس

منبع خبر «» است و پایگاه خبری رصد معروفات و منکرات در قبال محتوای آن هیچ مسئولیتی ندارد. چنانچه محتوا را شایسته تذکر می‌دانید، خواهشمند است کد ( 3921 ) را همراه با ذکر موضوع به شماره  90002110  پیامک بفرمایید.با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه پایگاه خبری رصد معروفات و منکرات مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
    برچسب ها:
لینک کوتاه خبر:
×
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط پایگاه خبری رصد معروفات و منکرات در وب سایت منتشر خواهد شد
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • لطفا از تایپ فینگلیش بپرهیزید. در غیر اینصورت دیدگاه شما منتشر نخواهد شد.
  • ارسال دیدگاه برای این مطلب مقدور نمی باشد!